بيماري هاي بيضه و علت بيضه درد آقايان   بازديد : 1419 |  1394-07-07

بيماري هاي بيضه و علت بيضه درد آقايان

هرعضوي از بدن انسان ممکن است دچار اختلالات ساختاري يا بيماري های مختلفی شود. بيماري‌ هاي بيضه نيز زیاد است. در اين مطلب به چند نوع شايع و در عين حال خطرناک اشاره مي‌کنيم که درمان آنها بايد اورژانسي و خيلي سريع انجام گیرد ؛ زيرا ذر‌ه‌اي غفلت ممکن است باعث از بين رفتن بيضه بيمار گردد .

 

نزول‌ نکردن بيضه

بيضه عضو بسیار مهمی است که وظيفه مهمي چون ساختن هورمون‌هاي مردانه را به عهده دارد. اين عضو به دليل ساختارش به دماي زياد و حتي دماي بدن يعني 37 درجه حساس میباشد  و اگر به مدت طولاني در اين دما يا بالاتر قرار گيرد به بافت آن صدمه و آسیب های جدي وارد مي‌ شود و شايد براي هميشه کارايي خود را از دست بدهد. به همين دليل در کيسه‌اي به نام کيسه بيضه قرار گرفته تا دماي آن تنظيم باشد.

بيضه جنين انسان درون محفظه شکمي قرار گرفته است . مجرايي هم وجود دارد که بتدريج بيضه‌ها وارد آن مجرا مي‌شوند و از محيط شکمي فاصله مي‌ گيرند. پس وقتي نوزاد پسر متولد مي‌شود، انتظار داريم هنگام معاينه بيضه‌ها درون کيسه قرار داشته باشند؛ در حالي ‌که گاهي اين اتفاق نمي‌افتد، يعني يکي يا هر دو بيضه درون شکم باقي‌ میماند . شيوع بيضه نزول‌ نکرده در نوزادن نارس بيشتر میباشد.

اين موضوع از دو نظر براي ما اهميت دارد. همان‌طور که اشاره کرديم دماي زياد باعث از بين رفتن بيضه‌ها میگردد . پس تا 12 ماهگي منتظر پايين آمدن بيضه‌ها مي‌مانيم. اگر اين اتفاق نيفتاد حتما بايد با کمک جراحي آنها را از حفره شکمي پايين کشید و در کيسه بيضه قرار دارد. اگر عدم نزول بيضه دوطرفه باشد و درماني هم انجام نشود، نوزاد پسر درآينده مبتلا به اختلالات جنسي و ناباروري میشود .

موضوع بسيار مهم و قابل توجه ديگر شيوع سرطان در بيضه‌‌هاي نزول ‌نکرده است. در چنين بيماراني شيوع ابتلا به سرطان 30 برابر افراد عادي میباشد . حتي بعد از جراحي و پايين آوردن بيضه‌ها هم خطر ابتلا به سرطان بيضه در اين کودکان (در آينده) بيشتر از جمعيت مرداني است که چنين مشکلي هنگام تولد نداشتند. پس اين بيماران را حتما بايد سالانه پزشک متخصص معاينه نماید.

 
سرطان بيضه

اين نوع سرطان برخلاف ديگر سرطان‌ها که بيشتر در سنين بالا اتفاق مي‌افتد، در سنين جواني شیوع پیدا میکند (در دهه سوم زندگي). متاسفانه سير پيشرفت سرطان بيضه خيلي سريع میباشد ، يعني ممکن است توده طي ده روز به دو برابر برسد. اولين علامت سرطان بيضه وجود تود‌ه‌اي در بيضه است. اين توده ممکن است به اندازه يک نخود باشد

(هر نوع توده در داخل بيضه سرطان است، مگر اين‌که خلاف آن ثابت بشود)

به همين دليل لازم است مردها چگونگي معاينه بيضه را آموزش ببينند. البته محل بيماري طوري است که ممکن است بيماران زود به پزشک مراجعه نکنند. مراجعه ديرهنگام باعث پيشرفت بيماري میگردد و مراحل درماني هم دشوارتر خواهد بود.درمان سرطان بيضه خارج‌کردن کل بيضه میباشد
و اگر سرطان دوطرفه باشد بيمار ناتواني جنسي پيدا میکند . بيماران شيمي‌ درماني هم مي‌شوند که درمان بسيار خوبي براي سرطان بيضه محسوب میگردد . شيمي‌درماني ممکن است به بيضه سالم و غيربيمار آسيب برساند و باعث عقيمي بيمار براي هميشه شود. به همين دليل قبل از شروع شيمي‌درماني توصيه مي‌شود بيماران اسپرم خود را در آزمايشگاه ذخيره کنند تا در آينده بتوانند با لقاح مصنوعي صاحب فرزند بشوند.

 

پيچش بيضه

پيچش بيضه بيماري بسیار خطرناکي است که بايد خيلي زود درمان بشود. درمان اورژانسي است و مدت طلايي شش ساعت میباشد که تاخير در درمان باعث از بين رفتن بيضه میشود . بيماري در نوجوانان بيشتر ديده مي‌شود (14 تا 20 سالگي). شاخص‌ترين علامت پيچش بيضه وجود درد شديد و ناگهاني در کيسه بيضه میباشد .

علت بيماري اين است که فرد داراي اشکالات آناتوميکي در طناب بيضه است که به دلايلي خاص، طناب بيضه دچار پيچش میگردد . پيچش باعث مي‎شود عروق تحت فشار قرار بگيرد و جريان خون بيضه قطع گردد . فقدان خون‌رساني به قطع اکسيژن‌رساني به بافت و مرگ سلول‌هاي بيضه منجر میشود . با جراحي پيچش برطرف مي‌شود و بيضه را به پوست کيسه متصل مي‌کنند تا اين اتفاق ديگر تکرار نشود.

 
http://uupload.ir/files/ysnu_mogarebat.jpg
 

عفونت بيضه

اين بيماري نيز در دهه سوم و چهارم زندگي بيشتر روی مي‌دهد. علامت بيماري هم به صورت بزرگي بيضه، تورم و قرمزي میباشد . پوست بيضه ملتهب و بسيار دردناک است. عفونت بيضه بيماري بسیار خطرناکي است. تاخير در درمان باعث شکل‌گيري آبسه در بيضه مي‌شود و درمان در اين مرحله خارج کردن بيضه میباشد . شايع‌ترين علت عفونت بيضه بيماري‌هاي آميزشي است. افرادي که روابط خارج از عرف دارند بيشتر به عفونت بيضه مبتلا مي‎شوند. عفونت ناشي از وجود باکتري‌هايي مانند سوزاک و کلاميديا است.

 

ضربه‌ خوردگي بيضه

ضربات به بيضه را بايد جدي گرفت. انجام ورزش‌هايي مانند فوتبال، کاراته و همه مواردي که احتمال ضربه به بيضه در آنها زياد است، ممکن است به بيضه آسيب جدی برساند. ضربات به بيضه علائمي مانند کبودي و تورم پديد مي‌آورند که علت تجمع خون در کيسه بیضه است. اين افراد بايد به بخش اورژانس اورولوژي بيمارستان‌ها مراجعه کنند تا بررسي از بيضه با معاينه و سونوگرافي انجام شود و اگر پارگي در آن ديده شد با جراحي ترميم شود؛ ولي اگر فقط پارگي مويرگ‌ها مطرح باشد، مي‌توان با دستورات دارويي و مراقبتي هماتوم يا خون‌مردگي را درمان کرد.

 

آتروفي يا تحليل‌ رفتگي بيضه

اين بيماري دلايل زيادي دارد. يکي از دلايل مهم آتروفي ابتلاي کودک به بيماري اوريون میباشد . بيماري اوريون ممکن است به بيضه‌ها حمله کند و هر دو بيضه را کاملا از بين ببرد. به همين دليل واکسيناسيون کودکان ضد اين بيماري اهميت فراواني در آينده آنها خواهد داشت . يکي ديگر از مواردي که باعث از بين رفتن و آتروفي بيضه‌ها مي‌شود، مصرف دارو‌هاي آنابوليزان يا استروئيدي در ورزشکاران بدنساز است.

هورمون‌هاي استروئيدي برخلاف تصور عموم عملکرد معکوسي روي بيضه‌ها دارند و مصرف طولاني‌ مدت آنها باعث تحليل بیضه ها خواهد شد. موارد زيادي از طلاق بين ورزشکاران ديده مي‌شود که دليل آن ناباروري است، بدون اين‌که خودشان اطلاعي از موضوع داشته باشند. اين افراد در معاينه بيضه‌هايي تحليل‌رفته دارند. اين بيماري غير‌قابل‌ برگشت میباشد. متاسفانه ورزشکاران خودسرانه چنين داروهايي را تهيه کرده يا هورمون‌ها را مربياني بي‌تجربه تجويز مي‌کنند که توجهي به عوارضش ندارند.

معمولاً کوفتگي و تورم از جمله عوارض بد ضربات مستقيم به حساب مي آيند. ولي عليرغم وجود اين حالت هشدار دهنده، در اکثر موارد با انجام اقدامات محافظتي مي توان در طي چند روز اين مسائل را برطرف کرد . اقدامات محافظتي شامل : پوشيدن لباسهاي زير خاص، استفاده از مسکنها و کمپرس گرم است. تورم و کوفتگي ناشي از عمل وازکتومي نيز به همين طريق قابل درمان هستند.

 


عفونت :

هم بيضه و هم بافتهاي مجاور آنها استعداد زیادی جهت ابتلا به عفونت دارند. زمانيکه اين عفونتها رخ مي دهند التهاب سبب بروز درد شده و بيضه ها بخصوص در لمس بسيار درناک میشوند .عفونتهاي باکتريايي معمولاً از طريق سيستم ادراري بالا مي روند و سبب عفونت در اين اعضا مي شود که البته به آنتي بيوتيک بسيار عالي پاسخ مي دهند.عفونتهاي ويروسي نظير اوريون در بالغين به ندرت سبب درگيري بيضه ها مي شوند. اما در صورت درگيري معمولاً يک بيضه را درگير مي کنند. اما گاهي هر دو بيضه با هم درگير خواهند شد . در حد بسيار کمي از افراد، عفونت بيضه ناشي از اوريون ، در صورت درگيري هر دو بيضه مي توان منجر به عميقي شود.واريسي شدن رگهاي بيضه و تجمع آب در اطراف بيضه ( هيدروسل) :

هر دو حالت فوق مي توانند منجر به بروز ناراحتي در اطراف بيضه ها بشوند. در اين حالت فرد بيشتر درد را در اطراف بيضه ها احساس مي کنند و خود بيضه ها معمولاً فاقد درد هستند. وريدهاي اطراف بيضه نيز همانند وريدهاي پا مي توانند واريس شوند که سبب بروز احساس گرمي در نوک بيضه ها و محل واريس شدن وريدها در اطراف بيضه ها مي گردد. گاهي عروق در لمس نيز حساس مي شوند. در موارد متوسط تا شديد استفاده از روشهاي جراحي جهت برداشتن عروق واريس، راهکار درماني خواهد بودمیباشد. هيدروسل :

به معناي تجمع مايع شفاف در داخل کيسه اي است که بيضه را احاطه نموده است. گاهي اوقات امکان دارد از بدو تولد اين حالت وجود داشته باشد که بيشتر به خاطر اختلالات شکل گيري کيسه هاي اطراف بيضه ها میباشد. هيدروسلهاي کوچک به سختي قابل تشخيص بوده و خودبخود بهبود پیدا میکنند . اما انواع بزرگ هيدروسل بايد به طريقه جراحي درمان شوند.

 

فتق :

فتق زماني اتفاق میفتد که ديواره عضلاني تشکيل دهنده شکم در يک نقطه ضعيف شده و بخشي از حلقه هاي روده از بين اين شکاف بيرون مي زنند و سبب ايجاد يک توده مي شوند که روي پوست قابل مشاهده مي باشد.در ناحيه کشاله ران در صورت بروز فتق، موجب پائين آمدن حلقه اي از روده سبب مي شود که در اين حالت بيضه بزرگتر از معمول به نظر آمده و دردي ايجاد مي شود که بيشتر بنظر مي رسد داراي منشاء شکمي باشد و اين درد با حرکت ، سرفه يا عطسه بدتر خواهد شد.

 

پيچ  خوردگي بيضه ها:

بيضه ها تا حدي متحرک هستند و اتصالات آنها به پوسته بيضه سبب مي شود ميزان حرکت به حداقل برسد. اما گاهي اوقات با ايجاد فشارهاي يکباره و شديد ممکن است بيضه ها دچار چرخش و پيچ خوردگي شوند و در نتيجه گردش خون آنها دچار مشکل شود. سپس بيضه ها متورم شده و درد ايجاد  شود. اگر چه گاهي اوقات ممکن است بروز تورم منجر به بازگشت پيچ خوردگي شود.

اما پيچ خوردگي دائمي مي تواند خطرناک باشد زيرا در صورت عدم خونرساني کافي به بيضه ها در طي 6 ساعت اين بافت خواهد مرد. در نتيجه جهت تصحيح اين اختلال بايد بلافاصله جراحي انجام گردد . اما اگر بيضه دچار تخريب شده باشد بايد برداشته شود. گفته مي شود مرد با يک بيضه نيز مي تواند فعاليت جنسي طبيعي خود را دنبال کند و بچه دار شود.گاهي اوقات تحريکات جنسي که درنهايت منجر به انزال نشود، منجر به بروز احتقان در لوله هاي مني بر خواهد شد که اين امر منجر به بروز درد در بيضه ها میگردد ، اين حالت بطور کلي خطرناک نيست اما ناخوشايند خواهد بود. در هر صورت بعد از چند ساعت درد بهبود خواهد يافت.

 

سنگهاي کليه :

گاهي اوقات در حين دفع سنگ ممکن است، درد تيزي در ناحيه شکم احساس شود که معمولاً اين درد به ناحيه بيضه ها انتشار پیدا میکند . اين نوع درد، وجه مشخصه دفع سنگ خواهد بود. گاهي حتي ممکن است خون در ادرار دیده شود. زمانيکه پزشک در حضور چنين علايمي هيچگونه اختلالي در بيضه ها پيدا نکرد درمان جهت سنگهاي کليه توصيه مي شود.

 

سرطان بيضه:

اين نوع سرطان به ندرت سبب بروز درد و ناراحتي در بيضه ها میشود . بطور معمول سرطان بيضه منجر به بروز تورم بدوندرد در يک بيضه میشود . از طريق معاينه نمي توان علت تورم را تشخيص داد که از بيضه ها است يا از مجاري اسپرم بر. از آنجايي که اين سرطان بيشتر در سنين بين 15 تا 35 سالگي شايع است و در صورت عدم درمان مي تواند منجر به بروز عوارض خطرناکي شود.

لذا در صورت وجود هرگونه توده در ناحيه بيضه ها که جديداً ايجاد شده و بنظر  غيرطبيعي مي رسد، بايد به پزشک مراجعه کرد . در حال حاضر در صورت تشخيص به موقع سرطان بيضه ، تا حدود 99 درصد مي توان بطور موفقيت آميزي آنها را درمان کرد . لذا جاي هيچگونه ترسي نيست و بلافاصله بايد اقدامات تشخيصي و درماني انجام گيرد.

 

موضوع :
برچسب : بيماري هاي بيضه,علت بيضه درد آقايان,علت درد بیضه,درمان دردهای بیضه,همسریابی,