ورزش در بارداری و تاثیر آن در سلامت جنین   بازديد : 1796 |  1394-05-28

ورزش در بارداری چه تاثیری درسلامت جنین دارد


در خصوص ورزش کردن در دوران باداری بیشتر روزهای هفته و آن هم به مدت زمان 30 دقیقه بسیار توصیه میشود . اما از آنجائیکه ممکن است خانمها از اهمیت آن به شکل کامل اطلاع نداشته باشند، توجه خاصی به این مسئله نشان نمیدهند .

علاوه بر اینکه ورزش کردن در دوران بارداری به زایمان راحت تر، تناسب وزن و فشار خون و همچنین تقویت عضلات کف لگن کمک می کند،  برای سلامت جنین در حال رشد هم بینهایت مهم است.
 
مغز بهتر رشد می کند

در سال 2013 بین دو گروه از نوزادان متولد شده از نظر رشد شناختی و عقلانی،تحقیقی انجام گرفت و آنها را با هم مقایسه کردند . نیمی از نوزادان متعلق به مادرانی بودند که در طول بارداری حداقل 3 روز در هفته و به مدت 20 دقیقه ورزش های قلبی و عروقی ( مثل پیاده روی ) انجام می دادند و نیمی دیگر نوزادانی بودند که مادران آنها در طول این دوران کم تحرک بوده اند.
 
محققان چگونگی پاسخ مغز هر دو گروه نسبت به صداها را در سن یک ماهگی با هم مقایسه کردند. آنها دریافتند نوزادانی که از مادران ورزشکار متولد شدند دارای عملکرد مغزی بهتری میباشند. اما نوزادانی که مادران آنها فعالیت زیادی نداشتند عکس العمل کمتری از خودشان نشان دادند.
 
افزایش سلامت در قلب و عروق

بر اساس تحقیقاتی که در زمینه فعالیت قلبی مادران باردار و نوزادانشان صورت گرفته است ، محققان به این نتیجه رسیدند  فعالیتهای ایروبیکی به همان اندازه که به مادر کمک می کند روی نوزاد نیز تاثیرگذار است
 
خانمهایی که در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفتند از نظر فعالیت فیزیکی دارای سطح متفاوتی بودند. محققان به این نتیجه رسیدند ، سرعت ضربان قلب نوزادان در مادرانی که در دوران بارداری، 3 روز در هفته و حداکثر به مدت 30 دقیقه در روز ورزش می کردند کمتر ( یکی از نشانه های سلامت قلب) است. این آزمایش زمانیکه نوزادان این دسته از خانمها در سن 2 ماهگی بودند، مجدد تکرار شد و همچنان سرعت ضربان قلب آنها کم بود. همچنین تغییر پذیری ضربان قلب آنها شرایط مساعد تری نسبت به گروه دیگر داشت. این نشان دهنده آن است که سیستم عصب آنها، قلب را بهتر کنترل می کند.
 
در نتیجه بهتر است بدانید فعالیت قلبی عروقی سالم در دوران بارداری می تواند بهترین شروع برای سلامت نوزاد شما در آینده باشد.

وزن سالم تر در زمان تولد

مادرانی که در طول بارداری ورزش می کنند نوزادان آنها در هنگام تولد دارای وزن مناسب و سالمتری هستند

علاوه بر تاثیر مثبت در وزن هنگام تولد، ورزش کردن در طول بارداری به زایمان آسان تر، تنظیم قند و کاهش ابتلا  نوزاد به دیابت کمک زیادی می کند. بعضی از محققان بر این باورند، نوزادانی که با وزن مناسب و ایده آل متولد می شوند کمتر به فربگی و اضافه وزن در آینده مبتلا خواهند شد


موضوع :
برچسب : ورزش در بارداری و تاثیر آن در سلامت جنین,ورزش در بارداری, بارداری و سلامت جنین,ورزش در بارداری و سلامت جنین,همسریابی,بارداری,